Alespoň pár litevských, estonských či rumunských frází by se měli naučit investoři, kteří by chtěli koupit nemovitosti, jež mají největší potenciál návratnosti. Právě byty a domy v těchto zemích by podle studie britské relokační společnosti 1st Move International měly pronajímatelům nejvíce vydělat. Česko se v žebříčku umístilo na pátém místě.
Studie se zabývala klíčovými prvky investic do nemovitostí, jako jsou sazby daně z nemovitostí, daně z příjmu z pronájmu, hrubý výnos z pronájmu, korporátní daň, ale třeba i prodejní a nákupní cena či mezinárodní mobilita studentů, jež pro investory znamená více příležitostí k pronájmu nemovitostí a stabilnímu měsíčnímu příjmu.
Jako vůbec nejlepší volbou pro investice do nemovitostí se ve výsledném součtu ukázala být Litva. Průměrný výnos z pronájmu v zemi podle propočtů britské firmy dosahuje 6,44 procenta ročně. Ceny nájemného v zemi navíc rychle rostou a podle OECD dosahují více než 170 procent hodnoty z roku 2015. Daň z příjmu z pronájmu pak činí relativně mírných 15 procent. Cizinci přitom nejsou v nákupu nemovitostí nijak omezováni. V Litvě navíc rostou i samotné ceny nemovitostí. Podle Eurostatu se ve druhém čtvrtletí loňského roku meziročně zvýšily o více než desetinu a tento trend bude pravděpodobně pokračovat.
Druhou nejlepší volbou pro investory je podle studie další pobaltská země – Estonsko. I tam mohou nemovitosti nakupovat i nerezidenti, daně jsou relativně nízké (daň z příjmu z pronájmu činí 20 procent) a ceny pronájmu naopak vysoké, což vede k ročnímu hrubému výnosu z pronájmu ve výši přibližně 4,5 procenta. I v Estonsku se navíc solidně zhodnocuje cena samotných nemovitostí – na konci druhého kvartálu loňského roku byly v průměru o 6,7 procenta vyšší než o rok dříve.
Na třetím místě v této zprávě je Rumunsko, jehož výhodami jsou relativně nízké náklady na koupi spolu s velmi nízkou průměrnou sazbou daně z příjmu z pronájmu ve výši 10 procent a relativně vysokým hrubým výnosem z pronájmu ve výši 6,46 procenta ročně.
Podle zprávy existují dobré příležitosti k investicím do nemovitostí také v zemích střední a východní Evropy, jako je Česko, Maďarsko, Slovinsko a Polsko, kde je nájemné vysoké (například v Maďarsku je na 180 procentech jeho úrovně z roku 2015), ale daně jsou relativně mírné.
Investoři by se měli naopak vyhnout zemím, jako je Belgie, Francie či Řecko. Belgie investory odrazuje tím, že má jedny z nejvyšších transakčních nákladů v Evropě a daň z příjmu z pronájmu dosahuje 50 procent. Průměrný výnos se pohybuje kolem 4,2 procenta, ceny nemovitostí se pak na konci druhého kvartálu roku 2024 meziročně zvýšily o 3,4 procenta.
Druhou nejhorší volbou pro investice do nemovitostí je Francie, kde jsou vysoké daně a náklady na koupi a pronájem. Průměrná sazba daně z příjmu z pronájmu činí u investorů do nemovitostí 18,28 procenta, přičemž roční hrubý výnos z pronájmu se pohybuje kolem 4,5 procenta. Podle Eurostatu navíc ceny francouzských nemovitostí v pololetí roku 2024 meziročně klesly o 4,6 procenta.
Třetí od konce bylo pak v žebříčku Řecko, které má jedny z nejvyšších průměrných sazeb daně z příjmu z pronájmu (přesahuje 33 procent) a i vysokou daň z příjmu z nemovitostí ve výši 44 procent.
Komentáře