Ceny bytů pokračují ve svém růstu. Za poslední rok se průměrná cena prodaných bytů napříč Českem zvýšila téměř o 14 procent na 104 100 korun za metr čtvereční. V porovnání s druhým čtvrtletím pak o 2,3 procenta. Ukazují to data Real Indexu společnosti Deloitte získaná ze smluv zapsaných v katastru nemovitostí za třetí čtvrtletí loňského roku.
Ve čtyřech krajských městech sice mezi druhým a třetím kvartálem ceny bytů poklesly, avšak s výjimkou Českých Budějovic (minus 14 procent) šlo jen o drobnou změnu do 1,5 procenta. Při pohledu na meziroční vývoj pak došlo k poklesu jen v Liberci a Jihlavě. V ostatních regionech ceny rostly a někde opravdu výrazně.
„Třetí loňské čtvrtletí nepřineslo zásadní změny, růst cen bytů napříč Českem pokračuje stejnou rychlostí,“ uvedl Petr Hána, ředitel nemovitostního a stavebního oddělení ze společnosti Deloitte. „Po období, kdy ceny bytů v Česku stagnovaly, či spíše klesaly, došlo tak už počtvrté v řadě k jejich růstu. Momentální situace tak ukazuje, že trend růstu, který započal snižováním úrokových sazeb, odezněním vysoké inflace i poklesem cen energií, pokračuje.“
Vlastníka změnilo loni v období od začátku července do konce září podle údajů Deloitte v největších městech Česka celkem 3948 bytů, podobný počet jako v dubnu, květnu a červnu. V krajských městech a největších městech Středočeského kraje se nejvíce obchoduje s novostavbami, které tvořily 44 procent prodaných bytů, zhruba čtvrtina připadá na starší cihlové domy a zbytek na byty v panelové zástavbě.
Skokanem roku je Plzeň
Výrazněji podražují byty ve Zlíně, meziročně o 17 procent, a také v Praze – skoro o 21 procent. Nejvíce si ale za poslední rok připlatí lidé za byt v Plzni, jehož průměrná cena vyskočila o třetinu téměř na 83 tisíc korun za metr čtvereční. Tím se již přibližuje cenové hladině ve Středočeském kraji.
Šárka Pubcová, ředitelka zavedené plzeňské realitní kanceláře Pubec, však tak dramatický růst cen bytů v západočeské metropoli nepozoruje. Za poslední rok se podle ní byty v Plzni zvedly spíše o 10 procent. Po útlumových letech 2022 a 2023 se obchody s nemovitostmi oživily loni na jaře. A největší poptávka je po malometrážních bytech, na které dosáhne největší počet lidí.
„Je obrovský rozdíl, pokud se bavíme o novostavbě velikosti 1+kk, nebo o panelákovém čtyřpokojovém bytě, který má 80 metrů čtverečních,“ řekla Pubcová s tím, že průměrování statistiku zkresluje, protože se na trh v různém období dostávají různé byty.
„Byt 1+kk nebo 1+1 v paneláku se v Plzni prodává běžně za 2,5 milionu korun, což při přepočtu na metr čtvereční může vycházet i na 90 tisíc korun,“ říká Pubcová. Samozřejmě velkou roli hraje v ceně nemovitosti její poloha, velikost a stav. Naopak cena čtyřpokojových bytů v Plzni, s nimiž se obchoduje podstatně méně, může vyjít i na 65 tisíc korun na metr.
Makléřka realitní sítě Century 21 Nikol Svobodová přisuzuje prudký nárůst cen bytů v Plzni několika faktorům. „Tím prvním je nedostatečná výstavba nových projektů pro bydlení. Vedle toho zde máme obrovskou poptávku po bytech od cizinců, kteří už se díky dostatečné nabídce práce ve městě etablovali, mají stálá zaměstnání, dostatečné příjmy a nechtějí bydlet v nájmech. Počet pracovních příležitostí přitom roste. Jsme svědky rozsáhlé výstavby nových fabrik a provozů na Borských polích.“
Centrum Prahy za 202 900 korun na metr
O zmíněnou pětinu podražilo za poslední rok bydlení v Praze na průměrných 137 900 korun za metr čtvereční. Nejdražší městskou částí je Praha 1, kde metr čtvereční bytu vyjde na více než 200 tisíc korun.
„Aktuální situaci na tuzemském nemovitostním trhu dál výrazně ovlivňuje váznoucí výstavba nových bytů, která je a bude hlavním viníkem zvyšujících se cen bytů i jejich nedostupnosti,“ komentoval Hána z Deloitte.
Obrat je zatím v nedohlednu. „Ve druhé polovině letošního roku očekáváme, že budou ceny nových bytů meziročně vyšší o tři až pět procent,“ odhaduje Josef Lebeda, expert na nákupy nemovitostí ze společnosti Resimo. Ta se specializuje na prodej pražských developerských projektů.
Lebeda si myslí, že poptávka po bydlení nadále poroste, protože lidé vidí, že ceny nemovitostí neklesají, a zároveň věří v další pokles úrokových sazeb. V posledních měsících zároveň ubývá pobídek developerů na nové byty.
„Získat nějakou formu bonusu lze tak zejména u již postavených bytů, kdy potřebují developeři projekt doprodat. V těchto případech je možné zdarma k bytu vyjednat například sklepní prostor či parkovací místo, které by za normálních podmínek stály stovky tisíc korun,“ popisuje Lebeda.
Aby se růst cen bydlení zmírnil, tak je v Česku podle odborníků potřeba každoročně postavit o několik tisíc bytů více. „A zatím to bohužel nevypadá, že by se situace měla v příštích měsících a nejbližších letech výrazně zlepšit,“ dodal Hána.
Komentáře